Historie

2007

Nový rok přinesl pár změn v obsazení – opustil nás Vláďa a přišel Marek, nová krev, tak uvidíme, kdy poteče…:-)

Rok 2007, resp. sezónu, bereme vážně, takže nasmlouváváme vystoupení, až se nám z toho hlava točí.

Na malý sálek v Radošovicích je nás až až. Skládání soubojů jde pomalu, musíme se střídat o ten malý kousek prostoru. Už máme i roupy, remcáme, jsme drzí a neposloucháme pana mistra. Tomášova slova zní jasně a tvrdě „Potřebujete pořádnou školu šermu.“ Tom využívá svých starých kontaktů a zjišťuje termíny na výuku šermu. 9.-11.3. odjíždí Tom, Gábina, Filip, Bohouš a Mářa na víkendovou školu šermu kordem, kterou pořádá šermíř Petr Endl a Sdružení Danar v Šelmberku u Mladé Vožici. Jak se měli? Dostali pořádně do těla, ale určitě to byl obrovský přínos pro ně i pro skupinu.

14. 4. 2007 jedeme prvně vystupovat do Střelských Hoštic do Školy v přírodě. Vystoupení se zdařilo a vypadá to, že se nám otevřela cesta k příjemnému a hlavně relativně pravidelnému vystupování a přísunu pár korunek do pokladničky.

Kromě stále se rozvíjejících webovek, jsme registrováni na serveru šermíři.cz, takže se nám dostávají čerstvé poptávky na různé akce. Jednou z nich je pozvání do Německa do Schönsee na prezentaci zájmové činnosti příhraničních oblastí obou zemí. 9. května byla středa, tedy otázka zní, kdo má s kým souboj, kdo si vezme dovolenou, popřípadě koho pustí ze školy? Vylučovací metodou tedy odjíždí Lenka, Tom, Daniel, Filip a Kuba. Ani jeden z nás není němčinář, takže spoléháme na slíbené tlumočení na místě a na presentaci zpracovanou v němčině na DVD od Filipa.

Další z akcí, kterou jsme absolvovali, bylo vystoupení na Dni otevřených dveří Armády ČR ve Strakonických Lipkách. Z kalendáře akcí za zmínku určitě stojí oblíbené dětské dny ať už v Čičenicích nebo tradičně v Radošovicích, dětské publikum je fajn. Dětský den v Radošovicích je „srdeční“ záležitost. Přeci jen, pro nás radošovičtí, udělali hodně, už jen tím, že nás oslovili s vystoupením.

Současně pilně připravujeme hru s názvem Vědma, kterou napsal táta Tomáše Václav Jiřík. Pod taktovkou režiséra Václava Nováka dřeme a dřeme, abychom hru předvedli v rámci Divadelního festivalu ve Strakonicích, 27.6.2007 na II. hradním nádvoří Strakonického hradu. Jak jsme dopadli? Pro nepřízeň počasí se přesouváme do kulturáku. Tak a už se nedá couvnout. Staví se rákosová chatička, na sucho zkoušíme pyrotechnické efekty, což v podstatě samozřejmě nejde. Seznamujeme se s představitelkou hlasu Vědmy, protože matku musí hrát za nemocnou Jarku Jitka, která původně mluvila Vědmu, no super… S vyděšenými tvářemi, rozklepanýma nohama a rukama jdeme do boje. V sále je tma, zní hudba, reflektor svítí do opony, kde se v umělém kouři dusí Vědma….“Jsem Vědma a chodím po lese, eeeee tedy po světě…,“ – tak to je přeřek, který se naštěstí neuskutečnil. Hra se blíží k bouřlivému závěru, snad jen na malá zaváhání se nám generálka, premiéra a derniéra zároveň, povedla. Nesoudím tak sama, ale dle našeho nevelké publika, které se přišlo podívat. Dali jsme tomuto vystoupení hodně sil a možná i pár skrytých slz, ale stálo to za to, pro nás určitě. Snad nebude pravda, že to byla derniéra, doufá v to i „porotce“ celého Divadelního léta, PeaDr. František Zborník, který hodnotil i naše vystoupení. Byla by to velká škoda nezopakovat jej. Tak možná někdy jindy, někde jinde….

Hurá prázdniny! No, jak pro koho… Dan jede na dětský letní tábor, což samo o sobě není nic zajímavého, ale při jeho přihlašování se Tom setkává s jednou z vedoucích, známou, a než se nadějeme, máme domluvené vystoupení.

Hubenov je rybník nedaleko malé vísky Kocelovice u Blatné a tam v lesích žije „pirátský“ tábor. Na vystoupení jdeme pěšky, tedy tu část cesty, která vede po hrázi, neboť silnice není uzpůsobená naloženému autu, tak abychom neprorazili olejovou vanu. Ukázky šermu se líbily, i když bylo po dešti pěkně kluzko a my bruslili z jednoho kouta do druhého.

Hned následující večer nastupujeme maratón nočních prohlídek v Muzeu středního Pootaví ve Strakonicích. Spolu s Divadelním souborem Čelakovský ztvárňujeme oživlé obrazy z dějin Strakonic, během kterých potkáte Bavora I. s manželkou, Velkopřevora, mistra malířského a tesařského, peroucí se karbaníky, F. L. Čelakovského a jeho Márinku, obchodníka s fezy, plačící marnotratnou ženštinu a další. Hodinová prohlídka muzea je zakončena kratičkým vystoupením šermířů na nádvoří hradu a na ochozu bloudící Běluchou, tedy Bílou paní. Letošní noční prohlídky jsou naplánovány na 6.7., 20.7., 3.8., 17.8., tak že jsou vždy dvě, v 21 a ve 22 hodin. Plán je ale jedna věc a skutečnost druhá…

Pro nečekaný zájem se hned na prvních nočních prohlídkách vkládá další, tedy třetí, ve 20 hod. a v další termíny jsou už vždy 3 prohlídky za večer. První dva termíny představujeme jen zmiňované postavičky uvnitř hradu, další dvě prohlídky děláme i šermířské vystoupení na zakončení prohlídky. Téma: přepadení Strakonic Švédy. Šerm uprostřed plápolajících pochodní je poutavý, kluci se bijou jak o život. Bělucha, když se stačí převléknout z Márinky, se ladně prochází po ochozu. A zase všichni na svá místa…a zase…a do třetice. Hodiny z radnice odbíjejí půl 12 a my lezem, co noha nohu mine do našeho Artíku.

Artík, o tom jsem Vám ještě neřekla, právě ta noc z 20 na 21.7. byla pro nás důležitá nejen nočkami, ale i tím, že jsme mohli pokřtít naše nové, krásné prostory, které nám byly přiděleny Městem. Pokud to bude někdo „od nich“ číst, děkujeme ještě jednou. Jak vypadaly prázdné bílé místnosti s klenutými stropy, jak se plnili stolem, skříněmi a štendrem na šaty se můžete kouknout na foto artík. Člověk by neřekl, co máme věcí, plná dodávka, kára a stejně stěhujeme ještě teď. A stojan na kostýmy je nám už zase malý…

Abych nepřeskakovala příliš termíny, které nás „poznamenali“. Jako již tradičně jsme byli na Landštejně na Střeleckých závodech z historické kuše. Na střelby jsme se příliš nesoustředili, nezkoušeli jsme, nedělali šipky a tím pádem ani naději na úspěch v soutěži. Pro nás bylo důležitější vystoupení, které si přáli pořádající Táborští střelci, a které jsme tam jako jediní šermíři měli. Předělali jsem hru „Šermířskou školu“, tak aby vyhovovala současnému obsazení ve skupině a k lepšímu podání, pro přísné i šermířské publikum. Hra s panem mistrem, který učí svou kytičku zpívat, s uklízečem, který nádherně láteří v italském jazyce a s dalšími hrdiny jedné šermířské třídy, která na závěr hrozně, ale opravdu hrozně zpívá „Rozvíjej se poupátko“, doprovázené Danovo hrou na flétnu. Úsměvná hra vykouzlila právem úsměvy na tvářích obecenstva.

25.červenec je termín, kdy se už naplno zapojujeme do příprav na Rumpálování – historických slavností na Strakonickém hradě. Díky loňské rekonstrukci hradu, se 8. ročník pořádá po roční pauze a s novým pořadatelem, skupinou s historickými kolotoči „Al Rašíd“. Jsou to lidé, které dobře známe, jsou i našimi přáteli, takže Spolupráce je pohodová a smluvené práce zvládáme. Kromě šermířského vystoupení, máme na starosti technické služby, kostymérnu a hlavní postavy průvodu – Bavora II., jeho ženu, syna, fraucimor, doprovod apod. Je sobota ráno, vstáváme ze spacáků a jdeme se převlékat. Kočár s místostarostkou paní Říhovou, Tomem, Lenkou a Danem se povážlivě naklání v zatáčkách, ale my se mile usmíváme na kolem stojící dav lidí. Přijíždíme před hrad a přivádíme průvod účinkujících od radnice, abychom převzali symbolicky klíč od hradu na následující dny slavností. Tom a jeho družina se ještě během Rumpálování účastní pěšího turnaje na II. nádvoří a krásného rytířského turnaje na koních na závodišti pana Poláka. V 11:30 na III. nádvoří máme vystoupení my. Večerní program byl skvěle zformován. Břišní tanečnice, kouzelnické triky, Arcus – hoši v kožených sukních třískající do bubnů a foukající do píšťal dud, rozhoupali dav lidí, tlačící se mezi stánky. Špičkové, až šokující vystoupení skupiny Palitchi s ohňovými efekty, při kterých se tajil dech, bylo předzvěstí ohňostroje v podání Táborských střelců a závěrečná, milá slova Bílé paní, dala vale a dobrou noc všem návštěvníkům večera. Na neděli byl přichystán již zmiňovaný rytířský koňský turnaj, na který, jak známo z tisku, přišlo přes 1200 lidí a bylo nač se koukat. Průvod se přebrodil přes písečné závodiště na svá křesla a turnaj 6 jezdců a nádherných koní začal. Herold svým břitkým jazykem provázel skvěle nádhernou souhru lidí a jejich koní. Je neděle odpoledne, je po turnaji, odškrtáváme poslední vrácené kostýmy, počítáme punčochy, je zkrátka po Rumpálování, začíná nádherně pršet, lidé se rychle rozcházejí. Jsme unaveni. Rumpálování s novými prvky bylo grandiózní přehlídkou všeho možného kumštýřského umění. A my jsme hrdi, že jsme, na tak krásné akci, mohli přispět svou troškou do mlýna.

Prázdniny i šermířská sezóna letí jako bláznivé, je skoro půlka srpna a my se domlouváme na další vystoupení, tentokrát se jedná o oslavy v Kraselově, který slaví 11. 8. 2007 655 let založení. Pojedeme ukázky, protože z důvodu dovolených nejsme všichni. Přijíždíme na 17 hodinu, jak jsme domluveni s pořadateli.. Sice objedeme celé městečko než najdeme, kde se slavnost koná, ale jsme tu na čas. Přichází k nám paní starostka a paní Rettková, známá to televizní hlasatelská hvězda, která moderuje i celou slavnost. Uvádí nás a my jdeme na plac, taková rychlovka, žádné čekání.

Psychicky se připravujeme na asi poslední noční prohlídky letošního roku. Je příjemný vlahý srpnový večer. Po pěkném slunném dni se scházíme na pátou v artíku, přehráváme si šermířskou scénu na prohlídky. Šupky dupky dojít připravit světla, stůl, lavice a do kostýmů. 19. srpna máme již velmi dlouho domluvené vystoupení ve Střelských Hošticích ve Škole v přírodě. Není to ledajaké vystoupení. Objednali si nás, abychom vystoupili, pro zrakově postižené až nevidomé děti a dospělé, kteří jsou zde na ozdravném pobytu. Věděli jsme to dopředu, takže jsme byli připraveni na to, že to nebude jen o šermování, ale také hodně o povídání. Až na to, že mi upadl buben hned na schodech a vyděsila jsem slepeckého psa i jeho majitele, se představení povedlo. Bylo jiné, ale příjemné. A je konec prázdnin, uteklo to jako voda pod hradem. Dalo by se říci, že máme skoro po sezóně, dalo by se už pomalu hodnotit… Ale ještě ne.

Další zkušenost ze Střelských Hoštic 7.9.2007. Na toto vystoupení jsme vzali Lenku Smrtku, tedy Lenku Mrázů, která už dávno nedělá Smrtku, ale krásnou uhrančivou břišní tanečnici.

Začátkem září nás kontaktuje pořadatelka „víkendového traidingu, brainstormingu zaměstnanců a partnerů IT Planet“, abychom oživili jejich večer. 27. září večer vyrážíme směr Zvíkov. Lehký cestovní zádrhel na sebe nenechal dlouho čekat. V Záhoří je objížďka a my cestujeme po polňačce lesem hustým tak, že chybí jen Karkulka a vlk. Místo vlka však potkáváme divoké prase a ne jedno… skoro celé stádo. Je to fakt velký zvíře… Malé zpoždění není na škodu, manageři mají času dost. Stavíme zapůjčená světla, zapalujeme pochodně a jedem. Zimou nám tečou nudle, ale souboje a vše další šlape. Nebylo to jen jedno vystoupení, ještě nás čekalo jedno, interiérové, kdy My Lady opět kuje pikle na hrdé a čestné mušketýry.

6. října vyrážíme do Štětic na Westernový den. Trochu nestandardní vystoupení mezi kovboji… Neuplynulo ani pět hodin téhož dne a my odjíždíme na opačný směr. Na Vimperk, na Arkády, na šermířskou akci SHŠ Artego. Atmosféra podhradí vimperského zámku, plac osvícený pochodněmi, srdcervoucí píseň Markéty Špeciánové „Kdo z vás chce žít do věků…“, smyslný břišní tanec Lenky Mrázové, milé publikum s přáteli a skvělý, opravdu skvělý výkon našich členů, šermířů…

Již tradičně se účastníme výstavy – Neziskové organizace kolem nás. V loňském roce byla ve Vodňanech, letos se vrací zase do Strakonic, na hrad do prostor knihovny. Aktualizujeme v rychlosti, jak jinak, prezentační materiály, abychom mohli ukázat všem návštěvníkům Co jsme zač, co jsme za uplynulý rok předvedli, kde jsme byli a co o nás napsali… zkrátka, kdo jsme a kdo chceme být. Takže od 6.11.2007 v knihovně na strakonickém hradě.

Je čas bilancovat sezónu 2007, takže se 3.11.2007 scházíme u smrkového stolu, sypeme si popel na hlavu, sem tam chválíme a samozřejmě plánujeme, co dál. Tak vypadala výroční schůze. Přichází pozvaní hosté, přátelé a kamarádi, s kterými se moc rádi dělíme o dobré i o to zlé, co se nás v sezóně potkalo…

Oficiální zakončení sezóny máme tedy za sebou, ale ještě nás čeká nešermířská akce – Adventní trhy pod Rumpálem, které se konají 31.11.až 2.12.2007. Muzeem Středního Pootaví jsme byli požádáni o ztvárnění několika postaviček. Lenka, Gábina a Romana oblékají bělostné šaty, křídla a svatozáře, zkrátka andílci k pohledání. Ze záře světel a dýmu, vystoupily z Rumpálu, aby rozdávaly z rozsvícených lucerniček andělské světlo. Kluci již tradičně ztvárňují římské vojáky při představení Živého Betlému a jeden z andělů doprovází Mikuláše při sobotní nadílce hodným dětem.

Tak to už byl opravdu konec roku 2007.

2021

Je tu rok 2021. A nezačíná dobře. Nouzový stav kvůli pandemii Covid-19 trvá a s ním spojená omezení. Žádná setkávání, žádné tréninky, žádné plány, protože nikdo nevidí na konec. V březnu atakujeme počet nemocných v ČR … Číst více

2020

Ještě jsme si nezvykli na letopočet 2019 a už je 2020. Vendetťácké děti rostou a máme dalšího maturanta. Mahonyho maturitní ples se konal 17. ledna v sále ve Volyni. Slíbili jsme mu vystoupení a tak vlastně zabil dvě mouchy … Číst více

2019

25. ledna po pár trénincích v novém roce jedeme do Vodňan na Maturitní ples Danovy Čeňky. Nejen jako Vendetta, ale jako rodinka nebo obráceně? Když jsme s Markétou a Tomem přijeli před zhasnutý kulturák, bylo něco špatně. Neměli jsme … Číst více

2018

3. února už máme za sebou několik tréninků, ale i chřipek, takže na první vystoupení jedeme s respektem, pokorou a zdarma. Charitativní vystoupení ve Vimperku jako poděkování koledníkům tříkrálové sbírky je v sálu hotelu Hvězda, … Číst více

2017

Leden zahajujeme pilným trénováním, stavěním nových soubojů, přepisováním scénáře nové hry, plánování potřebných kostýmů a samozřejmě naplněním sezóny. Na tréninky chodí nový člen skupiny Honza a Martin. Nejde o pravopisnou chybu, je … Číst více

2016

Začínáme psát 2. knihu kroniky, protože ta první je tak plná vzpomínek, že ani nejde zavřít. Začínáme psát 10. šermířskou sezónu skupiny, protože první vystoupení jsme měli v roce 2006, i když vznik skupiny datujeme … Číst více

2015

Začátek roku jsme v očekávání, tedy hlavně budoucí maminka Gábina a nečekali jsem dlouho. 15.1.2015 spatřil světlo světa Filípek. Takže Filipe, vítáme Tě na světě a přejeme Ti, aby z tebe vyrostl šermíř, krásný po mamince … Číst více

2014

Je po Vánocích a my si začínáme zvykat psát nový rok 2014. Pozvolna se rozhýbáváme 11. ledna na prvním tréninku a oživujeme „Dartanana“, kterého pojedeme za týden na maturitním plese gymnazistů v Soběslavi. Týden utekl jako voda, je … Číst více

2013

12. ledna se scházíme na první trénink v novém roce. Plni odhodlání, nových předsevzetí a cílů. Tak snad nám jich pár vyjde! 10. února se koná maškarní ve strakonické Sokolovně a Tomáš přislíbil kamarádovi maličkou šermířskou … Číst více

2012

Zahajujeme 7. rok existence skupiny, v různých statistikách bývá sedmý rok soužití lidí kritický, doufejme, že u nás toto platit nebude. Co plánujeme, co chystáme, co se děje? Zaplňujeme kalendář na sezónu, připravujeme kulisy do nové … Číst více

2011

Je plesová sezóna, tak se ani není čemu divit, že první akce roku 2011, přesně 29. 1., je vystoupení na Plesu přátel ZUŠ ve Vlachovo Březí. Scénka na půlnoční překvapení měla být zprvu velmi vážná, ale v průběhu přípravy se změnila spíše … Číst více

2010

„A tak šel čas a já se toulám dál… v tělocvičně dřu dál a stále dál, kroky, výpady, souboje a divadlo, po celou zimu vedoucího poslouchám rád…“ Tak nějak by mohla znít upravená píseň po našem. Za okny je tuhá zima, … Číst více

2009

A je tu další nový rok, nová sezóna, nová vystoupení, nové štace a samozřejmě i nové zážitky. Začátek roku je mrazový, takže jako již tradičně se tréninky odehrávají v tělocvičně. Plány jsou, jako každý rok, nemalé. Každopádně nové … Číst více

2008

Nový rok začínáme plesem. Ale ne šermířsky, tanečně. Marek je maturant, takže Vendetta jde 29. 2. tančit polčíky a valky na maturitní ples. Krásný to začátek. Výrazné změny v obsazení skupiny oproti loňsku naštěstí nejsou, alespoň co se … Číst více

2006

Skupina historického šermu Vendetta vznikla 1. prosince 2005. Zakládající členové vzešli ze SHŠ Markýz ze Strakonic a byli jimi: Tomáš Jiřík, Lenka Králíčková a Jana Koubová. Odešli z jedné skupiny historického šermu, kde něco … Číst více